Enighet om Skjærgårdstjeneste og skjærgårdspark i nord

Ved: Red.
Foto: En stor flokk fra Reinen skole var på tur i fjæra. For politikerne i naustdøra, ble det en påminner om deres viktige oppgave med å sikre allmennheten i alle aldre god tilgang til strandsonen. (R. Sandøy)
 

Fem partier møttes til politisk piknik på Reinneset med toppkandidatene; Peter Ørebech, SP, Anna Marit Bjørnflaten, DNA, Gunhild Johansen, SV, Jens Ingvald Olsen, Rødt og Njål Kvendseth, MDG.

 

Vi deler ikke ut karakterer, les kandidatenes egne besvarelser her .

Der var uenigheter, men det var tverrpolitisk enighet om at friluftsliv ikke er luksus, eller opptil den enkelte, men samfunnets viktige redskap for folkehelse og at en radikal økning av bevilgningene til friluftsliv må til.
Alle var opptatte av Skjærgårdstjeneste i nord, frislipp i 100-meterssonen, behovet for en sterkere Friluftslov, sterke Friluftsråd over hele landet, Konflikten mellom vindkraftindustri og gode opplevelser var ikke forberedt tema, men kom fram allerede i presentasjonen. Vi i nord må ikke bli et C-lag i landskap! Det trengs krva til og bevilgninger og til kartlegging og verdivurderinger av landskapsverdiene -

Skyene nede i Bentsjordtinden i dag la ingen demper på stemninga, og trass den omstridte rivinga av Lorens Norberg-brygga på Solstrand noen hundre meter lenger sør, var det en frisk  debatt. I le av naustveggen serverte friluftsrådet bålkaffe, tørrfisk fra Tussøya og brødskiver med Balsfjordost.
Ingen hadde vært på Reinneset før, og alle ble overraska over at det fantes en slik perle lengs E-8, innfallsporten til Tromsø. Ørebech lovte initiativ om etablering av en kyststi og tilrettelegging i fjæra fra Tønsvikelva til Kaldsletta.

Bjørnflaten viset til at den rød-grønne regjeringa hadde økt bevilgningene til friluftsliv. Dette ble avfeid av de andre, også SV måtte innrømme at når utgangspunktet er så lavt så må det radikale økninger til.

Skjærgårdstjeneste og Skjærgårdspark var det stor enighet om. Bidrar staten til etablering av tjenester i Sør-Norge, må staten også ta ansvar for at det blir organisert tilsvarende over hele landet. Bjørnflaten lovte at når fylket og kommunene har behandla friluftsrådets initiativ politisk, så skulle hun og de andre på Tromsbenken følge opp. 

Bjørn Eines mente at strandsonen i Tromsø var en god illustrasjon på hvor ille det kan gå med lokalt selvstyre når verdiene av landskap og friluftsliv ikke ivaretas. Han frykta for konsekvensene av Klimaforliket og det frislippet som nå skjer i nord med statssubsidiert utbygging av vindkraftindustri og overføringsledninger. ”Dette er ikke forenelig med reiselivsnæring”. Johansen og Olsen hadde stemt mot i saka om Rødfjellet vindkraftpark,  alle så problemer med den massive satsinga på kraftnæringene.

Frislippet i 100-m beltet var det uenighet om og der var Olsen og Kvendseth mest skeptiske. . Derimot var det enighet om at det var uforsvarlig å innføre kategoriinndelinga uten at Stortinget samtidig sikrer ressurser til kartlegginger og verdivurderinger slik at forvaltning av landskap- og friluftsverdier, og strandsonen baseres på et solid beslutningsgrunnlag.

Alle så behovet for å styrke innsatsen på infrastruktur med etablering og drift/ tilsyn av parkeringsplasser, strender, WC, skilting ved utgangspunkter, havner, osv, Dette må gå parallelt med den økte innsatsen innen markedsføring.  Ørebech og de andre lovte at de skulle kjempe for sterke friluftsråd med bemanning og ressurser til aktiviteter og infrastruktur. Jammen lovte de også å bruke fylkets friluftsråd som rådgivere i saker som gjelder friluftsliv – reiseliv.
 

 
Bjørn Eines og Lina Livsdatter holdt et minikurs i kajakkpadling. Noen på vannet og noen i køen. Anne Marit og Peter er alt kommet seg på vannet under instruksjon. Gunhild, Jens Ingvald og Njål venter på tur. Padling, det vil alle ha mer av.
Foto: R. Sandøy
 
Balanse er viktig. Bjørn gir Gunhild instruksjon i balanse, Njål drister seg ut på dypere vatn.
Foto: R. Sandøy
 
 

 

 

 

 
Kirkegata 2, Tromsø | Boks 742, N-9258 Tromsø | post@ishavskysten.no | +47 95 99 14 10