
Skolenettverket Læring i friluft
Skolenettverket Læring i friluft starter august 2018. Målet er å skape mere og bedre uteundervisning som en naturlig del av skolehverdagen. Alle skolene i Tromsø, Balsfjord, Lyngen, Storfjord og Karlsøy er velkommen med i nettverket. Det er gratis for skolene å være med i nettverket som tilbyr kurs og kompetanseheving innen fysisk aktivitet i fag og friluftsliv. Meld på din skole i dag!
Selv om skolenetverket ikke starter før august 2018, kan skolene melde seg på allerede nå. Vi ønsker skoler fra friluftsrådets medlemskommuner velkommen med i nettverket vårt. Å jobbe sammen på tvers av kommunegrenser og skolegårder tror vi kan bidra til å skape de kreative og positive endringene i skolehverdagen.
Send men mail til post@ishavskysten.no for å melde på din skole eller om du ønsker mer informasjon.
Meld på din skole i dag!
Læring i friluft- mere og bedre uteundervisning i skolehverdagen
- Læring i friluft er friluftsrådenes landsomfattende skolenettverk som har som hovedmål å skape mere og bedre uteundervisning i skolen.
- Læring i friluft tar undervisningen ut av klasserommet og gir elevene fullverdig pedagogisk undervisning med naturen som klasserom.
- Gjennom Læring i friluft får elevene kjenne, lukte, smake, lytte, berøre og se på det de skal lære. Elevene erfarer, ikke bare pugger seg fram til kunnskap
Derfor er Læring i friluft så viktig for skolene og kommunen
- Læring i friluft skaper en mer aktiv, engasjerende og inkluderende skole for både lærere og elever.
- Klassisk passiv klasseromsundervisning passer ikke alle elever, uteundervisning passer for alle elever.
- Skoleprosjektet er et nasjonalt skoleprosjekt som er utviklet av lærere for lærere. Det er forankret i lærerplaner og kunnskapsløftet.
- Stortingets nylige vedtak om en time fysisk aktivitet integrert i fag hver dag i skolen kan nås på en inkluderende og positiv måte med Læring i friluft som verktøykasse.
Dette er skolenettverket Læring i friluft:
- Skolenettverket ledes av friluftsrådet og skolene deltar med lærere (og rektor om ønskelig). Målet er to dagssamlinger i semesteret.
- Målet med nettverket er å bistå skolene med veiledning på hvordan de kan legge til rette for mer uteundervisning integrert i skolehverdagen, som både oppfyller Stortingets vedtak om en time fysisk aktivitet hver dag og samtidig skaper en mer inkluderende skole for elevene og lærerne sine.
- Skolenettverket tilbyr kurs og kompetanseheving innen fysisk aktivitet integrert i fag, samt kurs i friluftsaktiviteter (matlaging på bal, spikking, kano og kajakkurs, humlevandring, livet i fjæra, kart og kompass etc).
- Friluftsrådet vil tilby gratis kartlegging av skolenes uteområder.
Ishavskysten friluftsråd sin rolle i Læring i friluft
- Læring i friluft er et GRATIS tilbud til alle skoler i friluftsrådets medlemskommuner (Tromsø, Lyngen, Balsfjord, Storfjord og Karlsøy).
- Ishavskysten vil lede skolenettverket med en egen prosjektansatt og gi kurs og kompetanseheving til skolene som er med i nettverket.
- Ishavskysten vil dekke alle kostnadene til skolenettverket utenom vikarutgifter.