
Velkommen til åpningen av Kvaløyas første åpne dagsturhytte!
Åpning av Torsneshytta 28.august
Eierne av vakre Torsneshytta, Olav og Edel, og Ishavskysten friluftsråd inviterer til åpningen av den åpne dagsturhytta 28.august. Tenk at det falleferdige huset på Torsnes har blitt forvandlet til en nydelig dagsturhytte! Torsneshytta skal åpnes på ærbødig vis med kake og hurrarop, og alle er invitert med på åpninga. Velkommen skal dere være!
Slik så Torsneshytta ut i 2021 da Olav og Edel overtok eiendommen. Foto: Tine Marie V Hagelin |
Velkommen til offisiell åpning av Torsneshytta 28.august.
Oppmøte: parkeringen i Buvika kl.17.00 eller ved Torsneshytta kl.18.00.
Grunneier Olav Austlid er turleder ut til hytta, og vil dele av sin kunnskap om kulturminnene langs den flotte kyststien.
Ved Torsneshytta blir det enkel servering.
Ekteparet Olav og Edel kjøpte i 2021 en eiendom på Torsnes. Der stod det forfalne huset fra 1850-tallet. Det de aller fleste ville kalt en ruin eller haug med planker, kalte Olav og Edel en fremtidig hytte. De har nemlig lang og bred erfaring med å restaurere gamle bygninger og forvandle dem om til flotte skatter med historisk sus. Da ekteparet spurte friluftsrådet om vi ville være med å restauerer huset og gjøre halve bygningen om til en åpen dagsturhytte, sa vi umiddelbart ja! For en gave og for en mulighet. Dagsturhytter er i vinden, og vi i Ishavskysten ønsker å kombinere dagsturhytter med kulturhistorie og bruke de gamle, forlatte husene til formålet. Huset på Torsnes var midt i blinken for oss.
Siden 2021 har Olav og Edel jobbet iherdig med å restaurere huset. De har fraktet alt av materialet ut med båt, og gjort alt selv. Resultatet er helt utrolig. Delen av huset som nå er en åpen dagsturhytte, eksisterte nemlig ikke da ekteparet startet på den utrolige jobben. Snakk om å gjøre gull av gråstein!
I 2023 startet Olav og Edel med å gjenreise den åpne dagsturhyttedelen. Foto: Tine Marie V Hagelin |
Takket være økonomisk støtte fra Tromsø kommune, har friluftsrådet kunnet finansiere materialene som er brukt til å gjenreise den åpne dagsturhyttedelen av huset. Nå har turfolk i regionen fått et nytt turmål. Og ikke bare er det et klassisk turmål, turen er en historisk vandring blant kulturminner og kulturmiljø.
Torsneshytta vil stå åpen for allmennheten og tilbyr dagsbesøk. Akkurat som reglene er på Fjørtofthytta. På Torsneshytta er det bord og benker. Et ildsted kommer snart, slik at man kan besøke hytta gjennom hele året. Overnatting er ikke lov. Stien fra Buvika til Torsneshytta er 3 kilometer og går langs fjæra. En enkel og flott kyststi. Det er per dags dato kun en liten parkering i Buvika. Her må man parkere smart, slik at det er plass til flere biler.
Har du lyst til å være med på åpninga av Torsneshytta 28.august? Si gjerne fra til oss, så vi vet hvor mange som kommer. Påmelding til Tine Marie V Hagelin (tinemarie@ishavskysten.no).